Game Schedule for Russia 2018

Home | Schedule | Venues | Results | Goal Scorers

As the host nation, Russia qualified automatically. The top seeds of the qualifying teams are Germany, Brazil, Portugal, Argentina, Belgium, Poland, France.

Full Schedule of Matches

The 32 qualifying countries will be divided into eight groups of four, labelled from A to H. Each side will then play three games with those in their group, with the top two advancing to the second round.

Match Date Local Time Group Teams City Stadium
1 14 June 16:00 Group A Russia v Saudi Arabia Moscow Luzhniki Stadium
2 15 June 13:00 Group A Egypt v Uruguay Ekaterinburg Ekaterinburg Arena
3 15 June 16:00 Group B Portugal v Spain Sochi Fisht Stadium
4 15 June 19:00 Group B Morocco v Iran Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
5 16 June 11:00 Group C France v Australia Kazan Kazan Arena
6 16 June 14:00 Group D Peru v Denmark Saransk Mordovia Arena
7 16 June 17:00 Group C Argentina v Iceland Moscow Spartak Stadium
8 16 June 20:00 Group D Croatia v Nigeria Kaliningrad Kaliningrad Stadium
9 17 June 13:00 Group E Brazil v Switzerland Rostov-on-Don Rostov Arena
10 17 June 16:00 Group F Costa Rica v Serbia Samara Samara Arena
11 17 June 19:00 Group E Germany v Mexico Moscow Luzhniki Stadium
12 18 June 13:00 Group F Sweden v Korea Republic Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
13 18 June 16:00 Group G Belgium v Panama Sochi Fisht Stadium
14 18 June 19:00 Group G Tunisia v England Volgograd Volgograd Arena
15 19 June 13:00 Group H Poland v Senegal Moscow Spartak Stadium
16 19 June 16:00 Group H Colombia v Japan Saransk Mordovia Arena
17 19 June 19:00 Group A Russia v Egypt Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
18 20 June 13:00 Group B Uruguay v Saudi Arabia Rostov-on-Don Rostov Arena
19 20 June 16:00 Group A Portugal v Morocco Moscow Luzhniki Stadium
20 20 June 19:00 Group B Iran v Spain Kazan Kazan Arena
21 21 June 13:00 Group C France v Peru Ekaterinburg Ekaterinburg Arena
22 21 June 16:00 Group C Denmark v Australia Samara Samara Arena
23 21 June 19:00 Group D Argentina v Croatia Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
24 22 June 13:00 Group E Nigeria v Iceland Volgograd Volgograd Arena
25 22 June 16:00 Group D Brazil v Costa Rica Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
26 22 June 19:00 Group E Serbia v Switzerland Kaliningrad Kaliningrad Stadium
27 23 June 13:00 Group G Germany v Sweden Sochi Fisht Stadium
28 23 June 16:00 Group F Korea Republic v Mexico Rostov-on-Don Rostov Arena
29 23 June 19:00 Group F Belgium v Tunisia Moscow Spartak Stadium
30 24 June 13:00 Group G England v Panama Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
31 24 June 16:00 Group H Poland v Colombia Kazan Kazan Arena
32 24 June 19:00 Group H Japan v Senegal Ekaterinburg Ekaterinburg Arena
33 25 June 15:00 Group A Uruguay v Russia Samara Samara Arena
34 25 June 15:00 Group A Saudi Arabia v Egypt Volgograd Volgograd Arena
35 25 June 19:00 Group B Iran v Portugal Saransk Mordovia Arena
36 25 June 19:00 Group B Spain v Morocco Kaliningrad Kaliningrad Stadium
37 26 June 15:00 Group C Denmark v France Moscow Luzhniki Stadium
38 26 June 15:00 Group C Australia v Peru Sochi Fisht Stadium
39 26 June 19:00 Group D Nigeria v Argentina Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
40 26 June 19:00 Group D Iceland v Croatia Rostov-on-Don Rostov Arena
41 27 June 15:00 Group F Serbia v Brazil Moscow Spartak Stadium
42 27 June 15:00 Group F Switzerland v Costa Rica Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
43 27 June 19:00 Group E Korea Republic v Germany Kazan Kazan Arena
44 27 June 19:00 Group E Mexico v Sweden Ekaterinburg Ekaterinburg Arena
45 28 June 15:00 Group H England v Belgium Kaliningrad Kaliningrad Stadium
46 28 June 15:00 Group H Panama v Tunisia Saransk Mordovia Arena
47 28 June 19:00 Group G Japan v Poland Volgograd Volgograd Arena
48 28 June 19:00 Group G Senegal v Columbia Samara Samara Arena
49 30 June 15:00 Round of 16 1A v 2B Sochi Fisht Stadium
50 30 June 19:00 Round of 16 1C v 2D Kazan Kazan Arena
51 1 July 15:00 Round of 16 1B v 2A Moscow Luzhniki Stadium
52 1 July 19:00 Round of 16 1D v 2C Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
53 2 July 15:00 Round of 16 1E v 2F Samara Samara Arena
54 2 July 19:00 Round of 16 1G v 2H Rostov-on-Don Rostov Arena
55 3 July 15:00 Round of 16 1F v 2E Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
56 3 July 19:00 Round of 16 1H v 2G Moscow Spartak Stadium
57 6 July 15:00 Quarter-finals W49 v W50 Nizhny Novgorod Nizhny Novgorod Stadium
58 6 July 19:00 Quarter-finals W53 v W54 Kazan Kazan Arena
59 7 July 15:00 Quarter-finals W51 v W52 Sochi Fisht Stadium
60 7 July 19:00 Quarter-finals W55 v W56 Samara Samara Arena
61 10 July 19:00 Semi-finals W57 v W58 Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
62 11 July 19:00 Semi-finals W59 v W60 Moscow Luzhniki Stadium
63 14 July 15:00 Third place L61 v L62 Saint Petersburg Saint Petersburg Stadium
64 15 July 16:00 Final W61 v W62 Moscow Luzhniki Stadium

Share:
Google+

Related Pages

Popular Content

Comments

FIFA World Cup Extra

The next World Cup will be in Qatar 2022, the first to be played in the winter time. See more firsts and other trivia, and also information about each country at the World Cup.

How to Cite