Here is the list of the 76 players invited to the 2001 NAB AFL Draft Combine at the AIS. The list is sorted by field position. See some results from 2001 testing.
Small Midfielders
- 1. STEVEN ARMSTRONG (Perth)
- 2. CAMPBELL BROWN (Oakleigh)
- 3. ANDREW BROWNE (Claremont)
- 4. DANIEL ELSTONE (Bendigo Pioneers)
- 5. SHANE HARVEY (Northern Knights)
- 6. ADAM JONES (Subiaco)
- 7. RICK LADSON (Bendigo Pioneers)
- 8. LEIGH MONTAGNA (Northern Knights)
- 9. DAVID RODAN (Calder Cannons)
- 10. ASHLEY SAMPI (South Fremantle)
- 11. ADAM SCHNEIDER (NSW/ACT Rams)
Medium Midfielders
- 12. LUKE BALL (Sandringham Dragons)
- 13. JAMES BARTEL (Geelong Falcons)
- 14. ANDREW CARRAZZO (Oakleigh Chargers
- 15. XAVIER CLARKE (St Marys)
- 16. RICHARD COLE (Pioneers/Eastern Ranges)
- 17. RYAN CROWLEY (Calder Cannons)
- 18. MARK DUBYNA (Sandringham Dragons)
- 19. STEVEN EICHNER (Port Magpies)
- 20. CRAIG GLANCY (East Perth)
- 21. JASON GRAM (Gippsland Power)
- 22. CHRIS JUDD (Sandringham Dragons)
- 23. JAMES KELLY (Calder Cannons)
- 24. MARK McGOUGH (Murray Bushrangers)
- 25. BRENT MOLONEY (Geelong Falcons)
- 26. BRENT REILLY (Calder Cannons)
- 27. JOEL REYNOLDS (Geelong Falcons)
- 28. CLANCY RUDEFORTH (Claremont)
- 29. NICHOLAS TRENFIELD (Assumption)
- 30. JARRAD WRIGHT (Woodville-West Torrens)
Medium Forwards
- 31. NICK DAL SANTO (Bendigo Pioneers)
- 32. JUSTIN DAVIES (Murray Bushrangers)
- 33. CHARLIE GARDINER (Sandringham Dragons)
- 34. LUKE HAWKINS (Old Scotch)
- 35. LUKE HODGE (Geelong Falcons)
- 36. JOSH HOULIHAN (Murray Bushrangers)
- 37. STEVE JOHNSON (Murray Bushrangers)
- 38. KIERAN McGUINNESS (Eastern Ranges)
Medium Defenders
- 39. MICHAEL BASILE (Sandringham Dragons)
- 40. BRENT COLBERT (Northern Knights)
- 41. BEN KANE (Eastern Ranges)
- 42. SAM POWER (Oakleigh Chargers) – Missed the Draft Camp due to an exam
- 43. JACOB SCHUBACK (Gippsland Power)
- 44. NATHAN STREET (Tassie Mariners)
- 45. ASHLEY WATSON (Bendigo Pioneers)
- 46. ANDREW WELSH (Calder Cannons)
Tall Forwards
- 47. JORDON BARHAM (Calder Cannons)
- 48. RYAN BROWN (Dandenong Stingrays)
- 49. CAMERON CROAD (Oakleigh Chargers)
- 50. TOM DAVIDSON
- 51. DAVID HALE (Broadbeach)
- 52. ASHLEY HANSEN (Oakleigh Chargers)
- 53. TRENT HENTSCHEL (Woodville-West Torrens/Palmerston)
- 54. PAUL JOHNSON (Dandenong Stingrays)
- 55. MATT McCARTHY (Old Xaverians)
- 56. HENRY PLAYFAIR (NSW/ACT Rams)
- 57. GRAHAM POLAK (East Fremantle)
- 58. AARON ROGERS (NSW/ACT Rams)
- 59. DAMON WHITE (Perth)
Tall Defenders
- 60. NATHAN BOCK (Woodville-West Torrens)
- 61. ROD CROWE (Sandringham Dragons)
- 62. JOSH DICKETTS (Murray Bushrangers)
- 63. BEN FINNIN (Northern Knights)
- 64. DANIEL HUNT (South Fremantle)
- 65. QUINTEN LYNCH (West Perth)
- 66. LUKE MOLAN (Geelong Falcons)
- 67. AIDAN PARKER (Subiaco)
- 68. MARK POWELL (Murray Bushrangers)
- 69. LEWIS ROBERTS-THOMSON (NSW/ACT Rams)
- 70. BRET THORNTON (Oakleigh Chargers)
- 71. TRISTEN WALKER (Claremont)
Ruckmen
- 72. BARRY BROOKS (Tassie Mariners)
- 73. NICK GREENWOOD (Gippsland Power)
- 74. MARK JAMAR (North Adelaide)
- 75. SIMON O'KEEFE (Murray Bushranger)
- 76. MARK SEABY (West Perth) – inited but unable to attend the Draft Camp.
Related Pages
- results from the 2001 draft camp
- AFL Draft Camp Top Scores for each year.
- Description of the AFL Draft Camp Tests.
- A video of fitness testing at the AFL draft camp.
Any comments, suggestions, or corrections? Please let us know.