AFL Combine Results 2016 State Screening

Here are a selection of fitness test results from the State Screening part of the 2016 AFL draft combine. In addition to the players that were tested in Melbourne, the next level of players are invited to attend a state combine event (see list of players tested), held in Melbourne, Adelaide, Sydney and Perth.

The protocol used is slightly different to that used at the main AFL combine - at the state screenings the players have just one day compared to the national combine where the tests were spread over several days with much more time for recovery. Compare the results below to the top national draft camp results for 2016.

Selected Results

Melbourne

20m sprint

  1. 2.93sec Ben Ronke – Calder Cannons
  2. 2.95sec Reece Piper – Dandenong Stingrays
  3. 2.97sec Will Leslie – Gippsland Power
  4. 3.00sec Louis Cunningham – Oakleigh Chargers
  5. 3.00sec Jermaine Jones – North Ballarat Rebels
  6. 3.00sec Callan Wellings – North Ballarat Rebels
  7. 3.01sec Ari Sakeson – Sandringham Dragons
  8. 3.02sec Kane Keppel – Eastern Ranges
  9. 3.03sec Zach Guthrie – Calder Cannons
  10. 3.03sec Sam Fowler – Dandenong Stingrays
  11. 3.03sec Lachlan Murphy – Northern Knights
  12. 3.03sec Jarrod Korewha – North Ballarat Rebels

Beep test

  1. 15.5 Callan Wellings – North Ballarat Rebels
  2. 15.3 Nelson Lane – Eastern Ranges
  3. 15.2 Jackson McDonald – Calder Cannons
  4. 14.4 Jono Aujard – Oakleigh Chargers
  5. 14.3 Mason De Wit – Dandenong Stingrays
  6. 14.3 Kane Keppel – Eastern Ranges
  7. 14.2 Ben Ronke – Calder Cannons
  8. 14.2 Sam Simpson – Geelong Falcons
  9. 14.1 Louis Pinnuck – Murray Bushrangers
  10. 13.8 Nick Larkey – Oakleigh Chargers

South Australia (Saturday 15th Oct)

Western Australia (Sunday 16th Oct)

The event was held at the Herb Graham Recreation Centre in Mirrabooka, WA, on Sunday 16th October 2016. Below is the top 10 performances in most of the tests.

Vertical Jump

rank Score Name
1 80 Bailey Banfield
2 73 Tarir Bayok
3 71 Liam Ryan
4 70 Brad Fullgrabe
  70 Jeremy Goddard
6 68 Luke Strnadica
7 67 Keanu Shandley
8 66 Matt Taylor
9 63 Luke Meadows
  63 Stan Wright

Running Vertical Jump (best of left and right leg jumps)

rank Score Name
1 90 Liam Ryan
2 88 Bailey Banfield
3 85 Matt Taylor
4 84 Bailey Banfield
  84 Tarir Bayok
6 83 Calvin Thorne
7 82 Brad Fullgrabe
  82 Jake Stergiou
  82 Tyson Pickett
10 80 Jimmy Miller

20 m sprint

rank Score Name
1 2.79 Tarir Bayok
2 2.81 Calvin Thorne
3 2.83 Jake Stergiou
4 2.94 Noah Hura
5 2.92 Liam Ryan
6 2.96 Bailey Banfield
  2.96 Matt Taylor
8 2.98 Tyson Pickett
9 3.00 Keanu Shandley
10 3.01 Brad Fullgrabe
  3.01 Luke Meadows

Repeat Sprints (30m x 6)

rank Score Name
1 23.68 Jake Stergiou
2 24.53 Tarir Bayok
3 24.88 Bailey Banfield
4 24.97 Matt Taylor
5 25.23 Tyson Pickett
6 25.26 Liam Ryan
7 25.39 Brad Fullgrabe
8 25.40 Jeremy Goddard
9 25.56 Calvin Thorne
10 25.63 Luke Meadows

Agilty Run

rank Score Name
1 7.99 Stan Wright
2 8.17 Calvin Thorne
3 8.24 Tarir Bayok
4 8.26 Keanu Shandley
5 8.28 Chad Pearson
  8.28 Jake Stergiou
7 8.30 Bailey Banfield
8 8.34 Brad Fullgrabe
9 8.34 Tyson Pickett
10 8.38 Matt Taylor

Beep Test

rank Score Name
1 13.2 Keanu Shandley
2 13.1 Darcy Cameron
  13.1 Luke Meadows
4 12.10 Matt Taylor
5 12.9 Bailey Banfield
6 12.6 Stan Wright
7 12.4 Tarir Bayok
8 12.1 Tyson Pickett
9 11.7 Jeremy Goddard
10 11.4 Brad Fullgrabe

Sources

Related Pages