AFL Draft Combine Player List 2017

Here is the list of the players invited to the 2017 NAB AFL Draft Combine at Etihad Stadium. Additional players will be test tested in Melbourne, Adelaide and Perth in state base combine testing.

Eighty-three players were invited to the combine. Other players from around the country will be tested at State Combines in Melbourne, Adelaide and Perth.

Here the list of invited players:

Vic Metro

Noah Balta (Calder Cannons)
Andrew Brayshaw (Sandringham Dragons)
Tyler Brown (Eastern Ranges)
Adam Cerra (Eastern Ranges)
Nick Coffield (Northern Knights)
Charlie Constable (Sandringham Dragons)
Matthew Day (Oakleigh Chargers)
Lachlan Fogarty (Western Jets)
Joel Garner (Eastern Ranges)
Sam Hayes (Eastern Ranges)
Jack Higgins (Oakleigh Chargers)
Hayden McLean (Sandringham Dragons)
Dylan Moore (Eastern Ranges)
Nathan Murphy (Sandringham Dragons)
Trent Mynott (Eastern Ranges)
Patrick Naish (Northern Knights)
Tom North (Eastern Ranges)
Ethan Penrith (Northern Knights)
Jack Petruccelle (Northern Knights)
Mitchell Podhajski (Calder Cannons)
Cameron Rayner (Western Jets)
Ned Reeves (Oakleigh Chargers)
Ed Richards (Oakleigh Chargers)
Jackson Ross (Eastern Ranges)
Jaidyn Stephenson (Eastern Ranges)
Ryley Stoddart (Eastern Ranges)
Angus Styles (Sandringham Dragons)
Will Walker (Sandringham Dragons)
Toby Wooller (Oakleigh Chargers)

Vic Country

Aiden Bonar (Dandenong Stingrays)
Jordan Butts (Murray Bushrangers)
Hunter Clark (Dandenong Stingrays)
Oscar Clavarino (Dandenong Stingrays)
Brent Daniels (Benigo Pioneers)
Luke Davies-Uniacke (Dandenong Stingrays)
Tom De Koning (Dandenong Stingrays)
Aiden Domic (Greater Western Victoria Rebels)
Paddy Dow (Bendigo Pioneers)
Kane Farrell (Bendigo Pioneers)
Ethan Floyd (Geelong Falcons)
David Handley (Geelong Falcons)
Bailey Henderson (Bendigo Pioneers)
Changkouth Jiath (Gippsland Power)
Jordan Johnston (Greater Western Victoria Rebels)
Harrison Jones (Murray Bushrangers)
Matthew Ling (Geelong Falcons)
Tom McCartin (Geelong Falcons)
Matthew McGannon (Gippsland Power)
Lloyd Meek (Greater Western Victoria Rebels)
Gryan Miers (Geelong Falcons)
Lochie O'Brien (Bendigo Pioneers)
Ben Paton (Murray Bushrangers)
Angus Schumacher (Bendigo Pioneers)
James Worpel (Geelong Falcons)

Western Australia

Brayden Ainsworth (Subiaco)
Oscar Allen (West Perth)
Callan England (Claremont)
Kyron Hayden (Subiaco)
Tim Kelly (South Fremantle)
Ben Miller (Subiaco)
Aaron Naughton (Peel Thunder)
Jake Patmore (Claremont)
Brandon Starcevich (East Perth)
Sam Taylor (Swan Districts)

South Australia

Charlie Ballard (Sturt)
Callum Coleman-Jones (Sturt)
Darcy Fogarty (Glenelg)
Jordan Houlahan (Sturt)
Nathan Kreuger (South Adelaide)
Alex Martini (Glenelg)
Andrew McPherson (Woodville-West Torrens)
Harrison Petty (Norwood)

NSW-ACT

Jarrod Brander (Bendigo Pioneers)
Brendan Myers (Wagga Tigers/GWS academy)
Jack Powell (Ainsli/GWS academy)
Nicholas Shipley (St George/GWS academy)
Charlie Spargo (Murray Bushrangers)

Queensland

Connor Ballenden (Wests Juniors/Brisbane Lions academy)
Brayden Crossley (Labrador/Gold Coast Suns academy)
Jack Payne (Noosa/Brisbane Lions academy)

Northern Territory

Zac Bailey (Southern Districts/Norwood)
Adam Sambono (NT Thunder)

Tasmania

Hugh Dixon (Kingborough Tigers)

 

Related Pages